سوالات عمومی اینترنت بی‌سیم

سرویس اینترنت بیسیم اشتراکی با نصب رادیو در پشت بام محل سرویس شما از طریق امواج رادیویی و به کمک پاپ سایت‌های مستقر در نزدیک‌ترین نقطه به شما اینترنت را منتقل می‌کند.

مبنای جهانی محاسبه یا نرخ تبادل اطلاعات دیجیتال یا سرعت بر اساس Bit/s (بیت بر ثانیه) می‌باشد، به طور مثال 1 Kbps یا بعبارتی یک کلیو بایت در یک ثانیه یا 8Mbps یعنی 8 مگابایت بر ثانیه.

هنگامی که مشترک درخواست خود برای خرید اشتراک اینترنت پرسرعت به شرکت سرویس دهنده اینترنت ارایه می‌کند، شرکت خدمات دهنده به عنوان کاربر حقیقی یا حقوقی (کاربران خانگی یا شرکت‌ و سازمان) بر حسب میزان و متناسب با حجم استفاده، سرویس‌های متفاوتی را با سرعت‌های ۵۱۲، ۱۰۲۴، ۲۰۴۸ و … با واحد سنجش کیلو بیت در ثانیه به ایشان پیشنهاد می‌کند.
توجه به این نکته ضروری‌ست که واحد سرعت این سرویس‌ها، کیلو بیت در ثانیه (Kilo bit persecond)، است که کلمه بیت در آن با حرف b کوچک انگلیسی مشخص شده و به صورت Kbps (کیلو بیت در ثانیه) نمایش داده می‌شود .
در مقابل این واحد، واحد دیگری با نام کیلو بایت در ثانیه وجود دارد (Kilo Byte perSecond) که کلمه بایت آن با حرف B بزرگ انگلیسی در واحد KBps (کیلو بایت در ثانیه) مشخص می‌شود و معمولاً در زمان دانلود و دریافت فایل از اینترنت قابل مشاهده است.
با توجه به این‌ که هر ۱Byte  اطلاعات از ۸ بیت  bitتشکیل شده است، هر یک از سرعت‌های ارایه شده توسط شرکت‌های خدمات دهنده اینترنتی به مشترکین در زمان استفاده باید به ۸ تقسیم شود تا به سرعتی تبدیل شود که در زمان دانلود(Download)  فایل‌ها از اینترنت توسط کاربر قابل مشاهده است.
*گاهی کاربران به اشتباه این تغییر واحد را با ضریب اشتراک اشتباه می‌گیرند.

اگر مبنا میانگین سرعت دانلود را در سرویس ADSL4 Mpbs  و سرعت  آپلود 1 Mbps بعبارتی سرعت سرویس وایرلس را می توان  10 برابر سرویس adsl در دانلود و 20 برابر سرعت بیشتردر آپلود نویز و قطعی در خطوط تلفن و سرویس های مخابراتی تاثیری در آن ندارد، بدون مشکلات محدودیت ظرفیتهای مخابراتی و نبود پورت بدون نیاز به خط تلفن ثابت برای برقراری خدمات اینترنت نصب و راه اندازی سریع و آسان در کمتر از 72 ساعت.

در واقع سرویس WiMax  با توجه به محدویت های تکنولوژیکی و فنی در ایران و بسیاری از کشورهای متوقف شده است و بجای آن اینترنت بی‌سیم TD-LTE جدیدترین نسل ارائه اینترنت ثابت است چایگزین گردیده است که در مقایسه با اینترنت وایمکس از سرعتی تا بیش از 10 برابر سرعت در ارسال (Upload) و دریافت (Download) برخوردار است. این سرعت بسیار بالا در ارسال و دریافت و هم چنین Ping بسیار پایین اینترنت TD-LTE منجر به کیفیت فوق العاده VIOP، ویدئو کنفرانس، مشاهده آنلاین فیلم‌های Full HD و … می‌شود.

ولی همچنان بجهت عدم تناسب زیر ساخت های سرویس های TD-LTE  با نیاز کشور و عدم کنترل مناسب لحظه ای کاربان این سرویس در سطح شهر ها، و صلاحدید های تجاری ارائه دهنگان سرویس ، امکان کنترل کیفی و حفظ حداقل سرعت در بسیاری از نقاط پر اذدحام امکان پذیر نیست، همچین آسیب پذیری و تاثیر پذیری این سرویس از بسیاری از عوامل محیطی و شهری باعث شده است این سرویس صرفا به عنوا یک سرویس خانگی و یا سرویس تجاری در اندازه کوچک SoHo  قابل استفاده و اتکا باشد، و همچنان مجموعه های بزرگ تجاری، صنعتی و اداری از سرویس های تجاری استفاده کنند.

Fiber to the home (FTTH) یک سیگنال ارتباطی روی فیبرنوری است که از سمت سوییچ های مخابرات به منازل تحویل داده می شود. بنابراین جایگزین زیرساخت های مسی مانند سیم تلفن است. فیبر به خانه یک روش نسبتا جدید است که به سرعت در حال رشد بوده و سرعت و پهنای باند بالاتری (حدود 250 برابر سریعتر) را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. و بنابراین از این طریق براحتی می توان اینترنت، تلویزیون، امنیت و خدمات صوتی را نیز فعال کرد.

تنها شرکت ارائه دهنده این سرویس در ایران، شرکت مخابرات ایران است، که متاسفانه به علت نبود زیر ساخت های لازم صرفا در بخشهای خاصی از کلان شهر ها و با شرایط خاص در تعداد درخواست کاربان یک ساختمان؛ امکان استفاده از این سرویس وجود دارد.

واژگان Speed و Bandwidth لغاتی که عموما اشتباه برداشت می‌شوند، در واقع عموما مشترکین پهنای باند را همان سرعت اینترنت تلقی می‌کنند و باور دارند که با افزایش پهنای باند سرعت اینترنت نیز افزایش می‌یابد، اگرچه  سرعت اینترنت با پهنای باند رابطه مستقیم دارد ولی این دو یکی نیستند. پهنای باند به معنی سرعت ارسال و دریافت اطلاعات است و اصطلاحا به آن send and receive می‌گویند. به معنای ساده‌تر پهنای باند به ارسال اطلاعات و دریافت آن در یک ثانیه می گویند. سرعت در مثالی ساده عبارت است از میزان آبی که از یک انشعاب آب و یا جریان برقی که در یافت کرده اید و پهنای باند  یعنی قطر لوله و یا قطر کابلی که در اختیار دارید جهت استفاده از اشتراک.

این سرویس یک سرویس اینترنت در کلاس تجاری (Business Clas) می باشد  و مناسب سازمان های، ادارات، نهادها دولتی، صنایع وکاخانجات، دانشگاه‌های و مراکز آموزشی، هتل‌ها، بیمارستان و امکان عمومی، شرکت های تجاری با نیاز به دسترسی به سرعت اینترنت بالا و یا وقفه کوتاه می‌باشند.

این سرویس باتوجه با تاخیر زمانی کوتاه مناسب علاقه مندان و فعلان عرصه بورس، ارزهای دیجیتال و بازی های آنلاین می‌باشد. همچنین این سرویس مناسب مناطقی است که امکان استفاده از خدمات اینترنت روی خط تلفن و یا سرویس های اینترنت سیار مانند TD-LTE  و را ندارد؛ استفاده کنند.

استقلال کامل سرویس از سرویس ها و امکانات مخابراتی

بالاترین سرعت در ورشهای انتقال داده و اینترنت در صورت عدم استفاده از فیبر نوری

عدم نیاز به خط تلفن و نبود مشکلاتی از قبیل پر بودن ظرفیت و یا خطوط فیبرنوری و pcm و …

قابلیت نصب مجدد در صورت تغییر آدرس مشترک

امکان اتصال جندین نقطه به نقطه دلخواه و امکان بهره برداری جهت اینترنت بصورت مشترک
امکان ارائه پهنای باند به میزان درخواستی کاربران
نصب و راه اندازی سریع و کیفیت بالا
داشتن ارتباط میان شرکت ها و واحد های زیر مجموعه و مراکز و نمایندگی ها
پشتیبانی 24ساعته و عیب یابی سریع
امکان استفاده از سرویس های آنلاین که نیاز به سرعت بالا دارند. (وب کنفرانس vod,)
هزینه مقرون به صرفه تر در مقایسه با سرویس سازمانی سایر روش‌ها

پهنای باند اشتراکی و اختصاصی

در پهنای باند اشتراکی همه مشترکین و مصرف کنندگان از پهنای باند مشترک شبکه برای دریافت و ارسال استفاده می‌کنند و در برخی ساعت به جهت استفاده مشترک همه مشترکین ممکن از با تقسیم پهنای باند برای همه با کاهش سرعت مواجه شویم، همچنین مبنای محاسبه قیمت، میزان استفاده شما زا اینترنت و خرید بسته های حجمی که معمولا دراری زمان مصرف هستند، می‌باشد.

در اینترنت اختصای، شما از یک چهنای باند کاملا اختصاصی برخوردار هستید و صرفا این پهنای باند درا ختیار شما قرار دارد، و در تمام مدت قرارداد کاملا در اختیار شما قرار داد، میزان استفاده ازآن نیز بسته به شما دارد و هیچ محدودیتی بابت استفاده از ان ندارید، معمولا مبنای محاسبه قیمت آن بر اساس پهنای باند اختصاصی به شما می‌باشد  و بصورت دوره ای در ماه نسبت به اجاره پهنای باند اقدام می‌کنید، نرخ محاسبه قمیت برا اساس هر Mbps محاسبه قیمت می‌شود.

آی پی کد منحصر به فرد شما در دنیای اینترنت است. معمولا آی پی ها به صورت پیشفرض، از نوع متغییر می‌باشند و در هر مراجعه کاربر به فضای اینترنتی تغییر می‌کنند. در بسیاری از موارد افراد نیاز دارند توسط سایت ها وفضاهای میزبان شناخته شوند. این امکان از طریق آی پی های ثابت فراهم می‌گردد. آی پی ثابت به کاربر این امکان را می‌دهد که دارای یک شناسه منحصر به فرد، معتبر و دایمی باشد.

زمانی که یک webserver داخلی می‌باشد و قصد دارید از طریق اشتراک اینترنت امکان استفاده از آن را در اختیار مشترکین خارجی بگذارید(ایمیل و …). هنگامی که قصد دارید به سایت های نیازمند شناسایی افراد با توجه به سوابق (منابع اطلاعاتی،بازی های رایانه ای،فضای امنیتی) وارد گردی، یا هنگام دسترسی به تصاویر دوربین های نظارتی در داخل محل کار و شرکت خود معمولا به IP اختصاصی نیاز دارید.

معمولا در هنگام سفارش و خرید سرویس شما می‌توانید با توجه به نیاز خود IP Static را تعیین و سفارش دهید.