از رئیس تا نگهبان همه زیر نظرند!

تو خواب ناز هستید و برق منطقه میره UPS یکی دو ساعت جواب می‌دهند بعد همه چی خاموش میشه، هیچکی نمیدونه چه اتفاقی افتاده، نگهبان باهوش مجموعه میگه چرا سیستم قطع شده، ای بابا ! بچه های IT  بیان بهشون خبر بدم، ۸ صبح کارمندان همه با هم می‌رسند سیستم‌ها را روشن می‌کنند، اما دسترسی به هیچی ندارند؛ اونجاست که تازه زنگ به صدا درآمد و شما تازه رسیدین پشت میز و سیل تلفن هست که از مدیر تا همه بخش‌ها به سمت شما داره میاد؛

مهندس همه چیز قطعه!

مدیر شما رو می‌خواد و شما توجیهات فنی رو بیان می‌کنید؛ که البته قابل درک هست، اما باید به مدیر حق بدید که خیلی حرف های شما را متوجه نشه و ازشون سر در نیاره، تازه اگر اعتماد کاملی هم به شما داشته باشه. مدیرها معمولا نتیجه را می‌بینند و این که وسط  روز کاری عده زیادی از پرسنل بیکارند و سیستم تعطیل؛ و یا شاید هم تعداد زیادی ارباب رجوع منتظر دریافت پاسخ.

به هر شکل قبول کنید که قابل درک هم که باشه، قابل توجیه نیست مهندس.

البته این روی خوب ماجراست این روزها با وجود کرونا و دورکاری همکاران بخش آی تی در سازمان‌ها و مجموعه‌ها و گاهاً نبود و نیامدن شخص مدیر IT و یا کارشناس‌های فنی این قصه شنیدنی تر هم میشه.

به دنیای جذاب و روزهای زیبای یک مدیر IT خوش آمدید.
ماژول تصویر

نقش شبکه‌های کامپیوتری در روان بودن کسب و کار نیازی به توضیح ندارد و هرگونه از کارافتادگی شبکه در سازمان‌ها به معنی از کارافتادگی کسب و کار می‌باشد. از آنجایی که شبکه‌های ارتباطی و سرویس‌های حوزه فناوری اطلاعات از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری و ارتباطی متفاوتی تشکیل می‌شوند؛  پایش لحظه ای شبکه و اطمینان از صحت و سلامت اجزاء و نمایش نحوه ارتباطات فیمابین اجزاء شبکه و اطمینان از پیکربندی اجزاء در شبکه، همگی از پارامترهای مهم و مورد نیاز مدیران IT  می‌باشد. حفظ این ساختارها معمولا به نیروی انسانی وسیستم‌های مکانیزه و هوشمند نظارت و به مدیریت وابسته هستند و به تنهایی و بدون حضور دیگری نیاز مجموعه رو بر طرف نمی‌کنند.

کارشناسان فن آوری اطلاعات موظف به ارائه بستر مناسب برای فعالیت کسب و کار می‌باشند و عملیات مانیتورینگ شبکه می‌بایست به صورت خودکار و لحظه ای صورت بگیرد تا علاوه بر نظارت بر اجزاء شبکه، صحت و سلامت اجزاء را بررسی نماید.

نظارت بر شبکه جزئی از مدیریت شبکه محسوب می‌گردد..

Network Monitoring Software امکاناتی مانند مدیریت تنظیم، آنالیز، نظارت و تجزیه و تحلیل شبکه را فراهم می‌کند. این نرم افزار ها با استفاده از ابزارهای آسان، نظارت و مدیریت بر شبکه را ساده و خودکار می‌کند.

این فرایند موجب ایجاد یک سیستم نظارت بر ناهنجاری‌های غیر طبیعی مانند تجهیزات فرسوده و کند و یا نظارت و کشف فعالیت غیر مجاز یک کاربر و یا تجهیز در شبکه رایانه ای می‌شود.  گاهی اوقات ممکن است فقط فعالیت مشکوکی را که از خارج وارد شبکه شده است و یا یک نرم افزار که موجب افزایش بار و ترافیک شبکه شده است را به روش‌های مختلفی از جمله ایمیل، پیام کوتاه یا حتی زنگ هشدار به مدیر شبکه (شخص یا تیم مسئول نظارت بر آنها) اطلاع دهد. تا بموقع دست بکار شوند.

ماژول تصویر

مانیتورینگ در یک کلام

جلوگیری از واقع ایرادات و اختلال در شبکه با نظارت بر جریان رشد و عمکرد ترافیک و تجهیزات

کاهش هزینه و زمان در عیب یابی شبکه

نظارت بر شبکه برای امنیت و جلوگیری از دلایل وقوع آسیب

چشم مدیران فناوری اطلاعات در بهبود فرایند، توسعه و نگهداشت شبکه

 

 

ابزارها و اجزاء مانیتورینگ (Network & Service Monitoring )

بطور معمول سیستم‌های مانیتورینگ شامل بخشهای زیر هستند:

 • نظارت بر سرور و سرویس ها :

  این جزء از نرم افزار ها به دنبال هر مشکلی مانند اضافه بار در سرور است و هر گونه چالش با سرورهای فیزیکی و مجازی را در سیستم عامل‌ها، بسته به میزان درخواست عمکرد قطعات و اجزاء سخت افزاری و یا وضعیت عمکرد سرویس های متنوع را در سیستم های عامل را گزارش می‌دهد.

  همچنین NMS می‌تواند، از نرم افزارهایی که از پروتکل‌های مانیتورینگ پشتیانی می‌کنند، اطلاعاتی از وضعیت عمکرد و یا نحوه تعامل آن با سیستم عامل و سرویس ها و سایر نرم افزارها در اختیارتان قرار دهد، بدین منظور ابزارها به نظارت بر سرورهای مجازی و فیزیکی در  سیستم عامل مانند Linux ، Unix ، Windows و VMware در اختیارتان قرار می‌دهد و فرآیندهای مختلفی را که از طریق WMI / SNMP بر روی دستگاه ها در حال اجرا هستند، مدیریت و گزارش می‌کند. برخی از این ابزارها شامل
  مدیر مجازی سازی و ارتباط با Hehypervisor ، نظارت بر منابع ذخیره سازی، مدیریت انتقال فایل، مدیریت سرویس دهنده FTP، مانیتور پیکربندی سرور، ورود به سیستم آنالیز، مدیریت دسترسی، نظارت بر عملکرد برنامه، نظارت بر عملکرد وب سرویس ها،  پشتیبان گیری و … می‌باشند.

 • نظارت بر  اتوماسیون و نرم افزارها :

  ابزارهای مانیتورینگ شبکه به کاهش سطح وظایف روزمره که توسط سرپرستان شبکه بصورت دستی انجام می‌شود کمک می‌کند و با انجام برخی از واکنش ها پاسخ سریعتری در برابر وقوع مشکلات شبکه را ارائه می‌کند. ابزارهای نظارت بر شبکه به ما کمک می‌کند تا وابستگی فیزیکی اشخاص به فرایندهای نگهداری و مراقبت بصورت چشمگیری کاهش یافته و آسان شود.

  پیگیری و رصد بهره وری و کارکرد نرم افزارهای ترکیبی و مبتنی بر سرویس های ابری و SaaS-based

  گزارش گیری‌های سریع و قدرتمند،

  تجزیه و تحلیل از ماشین‌ها و برنامه‌ها و سرویس‌های ابری

  نظارت بر عملکرد برنامه های وب، داخلی و سرویس های ابری

 •  نظارت بر شبکه :

  این سیستم مراقب هر مشکلی در WAN  و LAN شبکه است و بطور مداوم وضعیت ترافیک عبوری از شبکه، و همچنین در دسترس بودن و عملکرد WANlinks، روتر و رابط‌های آن و پهنای باند شبکه را بررسی می‌کند. این سیستم‌ها همچنین دارای مجموعه ای از ابزارهای  نظارت شبکه  است که می‌تواند برای حل مشکلات در سطوح مختلف عیب یابی و بهینه سازی و مدیریت مورد استفاده قرار گیرد. نرم افزار نظارت بر شبکه همچنین می‌تواند جزئیات مربوط به عملکرد شبکه مانند در دسترس بودن و روند استفاده را تحلیل کند. به کاربر اجازه می‌دهد نقشه از شبکه را بصورت شماتیک اما واقعی را پیش چشم داشته باشد تا بتواند عدم عملکرد و اختلال شبکه را بصورت دقیق تشخیص دهد. NMS همچنین به کاربر امکان می‌دهد تا مشکلات WAN یا روتر ها را تجسم کند. و پهنای باند، پیوندهای WAM ، روتر و رابط ها را کنترل نماید؛ سپس گزارش عملکرد شبکه را جمع آوری شده در یک دوره معین گردآوری می‌کند.

  مجموعه ای از این ابزارها مانند ابزارهای تجزیه و تحلیل ترافیک NetFlow ، مدیر پیکربندی شبکه، مدیریت آدرس IP، ردیابی دستگاه کاربران، مدیریت کیفیت شبکه برای سرویس های Voip، مدیریت اتوماسیون شبکه، سیستم آنالیز، طراحی توپولوژی شبکه هستند.

ماژول تصویر
 • نظارت بر پایگاه داده :

  تجزیه و تحلیل عملکرد پایگاه داده، مانیتور عملکرد پایگاه داده و بهینه سازی پایگاه داده و تنظیم پلت فرمی برای مدیریت فضای ابری داخلی، تشخیص ناهنجاری با استفاده از machine learning  و امکان برقراری ارتباط با پایگاهای داده مانند :

  اوراکل

  SQL Server

  پایگاه داده Azure SQL

  MySQL

هشدارهای لحظه ای

مانیتورینگ در زمان عدم حضور مدیران شبکه،  اعلان‌های حیاتی را در زمان وقوع مشکل و خطا و یا موارد احتمالی را پیشاپیش بررسی و هشدار می‌دهد تا درصورت امکان از وقوع خطلا جلوگیری و یا در کمترین زمان نسبت به عیب یابی و قوع خطا اقدام شود.

برخی از بهترین های مانیتورنیگ شبکه :
ماژول تصویر
ماژول تصویر
ماژول تصویر
ماژول تصویر