شرکت  Gartner شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی است، که در زمینه ارائه خدمات برون‌سپاری، تحقیق و پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. این شرکت با داشتن گروه‌های تخصصی تحقیقات بازار در سراسر دنیا به بررسی و تحلیل بازارها می‌پردازد. مقاله زیر نسخه به‌روزرسانی شده مقاله قبلی گارتنر است که در سال 2013 منتشر شده بود. در این مقاله عرضه کنندگان سرورهای ماژولار در دنیا مورد بررسی قرار گرفته‌اند. طی بررسی انجام شده، بر اساس معیارهای مورد سنجش، HP به عنوان برترین عرضه کننده سرورهای ماژولار دنیا، رهبری این بازار را در دست دارد.

سرورهای ماژولار بازاری ترکیبی ایجاد می‌کنند که در آن، بازار سنتی سرورهای Blade با سرورهای مولتی نود(Multinode) تداخل پیدا می‎‌کنند. مدیران دیتا سنترها با استفاده از این جدول چهار بخشی می‌توانند عرضه کنندگان مختلف و محصولات آنها را ارزیابی کنند. حال در اینجا تنها به بررسی رهبران بازار می پردازیم:

توانمندی ها و ضعف های HP

سبد محصولی سرورهای ماژولار اچ پی واقعاً گسترده است و بر نیازمندی‌ها و موارد استفاده مختلفی در بازار تمرکز دارد. خط محصولی سیستم های Blade کلاس C بی چون و چرا مورد تایید است. علاوه بر این، اچ پی رهبری بازار Blade سرورها را در بسیاری از کشورها دارد.
گستردگی سبد محصولی اچ پی هم می‌تواند نقطه قوت باشد و هم نقطه ضعف؛ اچ پی تقریباً برای هر حجم بارکاری، محصولی دارد اما مصرف کنندگان باید سیستم ایده آل را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کند.

نقاط قوت

اچ پی رهبر سرورهای Blade در دنیاست و در بیشتر کشورهای دنیا این رهبری را در دست دارد. این کمپانی سبد محصولی گسترده‌ای از سرورهای مولتی نود دارد که تمرکز آن بر روی بار کاری‌های بر پایه نود (node-based workloads) است که از حداکثر توان گسترده شدن بهره می‌برد. از طرف دیگر اچ پی دارای دانش بازار خوبی است.

نقاط ضعف

اچ پی باید نشان دهد که ادامه سرمایه گذاری روی Blade سرورهای کلاس C، کمک می‌کند که در بخش‌های بکر بازار نسبت به رقبایی همچون Cisco و Lenovo رقابتی باقی می‌ماند.
با توجه به گستردگی سبد محصولی، اصرار اچ پی و شرکای تجاری آن برای اینکه محصولات را در ارتباط با یکدیگر در بازار جایگاه یابی کنند باعث می شود که مدیران دیتا سنترها (کسانی که برای انتخاب محصول مناسب نیاز به راهنمایی دارند)دچار سردرگمی شوند.
سرورهای تخصصی تر HP مثل Moonshot وSuperdom X به بازار محدودی توجه دارند که چندان آزمایش شده نیست و برای ارزیابی موارد استفاده و مراجع تقاضا نیاز به مشتریان آتی دارد.

دسته بندی محصولات

سرورها HPبه همراه مجموعه ای از ابزارهای مختلف برای مدیریت ، ذخیره سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی، قابلیت ارائه سرویس های مورد نیاز برای سازمانها و محیط های کاری با کیفیت را دارا می باشد. سرور های hP معمولا کاربردهای متفاوتی را از جمله نقش های سرور ذخیره ساز Server Storage، Middle Server, Cloud Server  و … را برای سازمانها  بازی کنند. سرورهای رده Proliant به سه گروه Rackmount و Tower و Blade تقسيم شده اند. سرورهای Tower و  Rackmount ارائه شده است.

 

  1. گروه  (Rackmount (DL 

اين گروه از سرورهای hp سرورهايی با سايزكوچك هستند كه به صورت فشرده با چگالی بالايی هستند و قابليت انعطاف و مديريت پذيری بالايی دارند. همچنين برای محيط های با تعداد زياد سرور مناسب هستند و جهت استفاده بايد داخل رك قرارگيرند. دراين گروها زسرورها می توان به مدل های سری DL100 ، DL300 ، DL500 ، DL700 و DL900 اشاره نمود.

اين گروه از سرورها ،سرورهايی با سايز متوسط هستند كه قابليت انعطاف و مديريت پذيری بالايی دارند. همچنين برای محيطهای با تعداد زياد سرور مناسب هستند و جهت استفاده بايد داخل رك قرار گيرند. در اين گروه از سرورها می توان به مدلهای سری DL100 ، DL300 ، DL500 ، DL700 و DL900 اشاره نمود.

  1. گروه   (Tower (ML

اين گروه از سرورهای hp برای پشتيبانی نیاز ميزان حافظه ديسكو I/O بالا طراحی شده اند. دربخشهای مختلف از جمله سايتها، ديتاسنتره او … مي‌توان ازآنها استفاده نمود. همچنين برای استفاده نيازی به رك ندارند و به صورتTower  قرار می‌‌‌‌گيرند. البته در صورت نياز می‌توان اين سرورها را داخل رك قرار داد. در اين گروه سرورهای مدلهای سری ML100 و ML300 قرار دارند.

سری هایدر کارایی چیزی کمتر ازسری DL دارند، و بسته به نوع کانفیگ دستگاه حتی می‌توانند قرتمند تر از سری DL باشند، بهترین مزیت این سری ها عدم وابستگی انها به رک بوده و می‌توانید در شرکت های معمولی و کوچک سولشن های مناسبی باشد و به صورت Tower قرار می‌‌‌‌‌گيرند.

  1. گروه (Blad (BL

گروه blade سرورهای hp حالت تيغه‌ای دارند و به صورت كاملا فشرده و ماژولار طراحی شده اند. نحوه قرارگيری اين سرورها در رك به صورت مجموعه ای بوده و تعداد ۸ يا ۱۶ عدد از آنها در محفظه های مخصوصی با عنوان C7000 و C3000 قرار گرفته و داخل رك نصب می‌شوند. قابليت انعطاف بالا و ساختار متفاوت، موجب كاهش هزينه های ديتا سنترها و بالا رفتن كيفيت سرويس دهی شده است .

اهمیت نقش سرور های Blade  در استفاده پر تعداد سرور ها در data center ها کاملا مشاهده می‌شود  و با توجه به هزینه بالای نگهداری و اجاره فضا در دیتا سنتر ها این گزینه بهتران انتخاب خواهد بود. به عنوان مثال در یک رک اچ پی 42 یونیت شما می‌توانید سه عدد سرور BLADE C7000 را نصب کنید که هر شاسی شما 16 تیغه ی سروری در خود جای می‌دهد یعنی 3*16=48 عدد سرور را می‌توانید در یک عدد رک جای دهید، حال اگر در همان رک اگر DL380 به کار برید تنها می‌توانید 24 عدد سرور را جایگذاری کنید. به عبارتی حداکثر پردازش در کمترین فضا و با هزینه کمتر و اقتصادی تر.